Реалізація ломбардом заставленого майна. Військовий збір

? Як оподатковується дохід фізичної особи внаслідок реалізації ломбардом заставленого майна за невиконання умов договору. Військовий збір

 

В продовженні циклу консультацій на тему оподаткування доходу фізичної особи внаслідок реалізації ломбардом заставленого майна за невиконання умов договору, варто звернути увагу на останню позицію, висловлену у ЗІР 04.10.2015 (підрозділ 132.02) стосовно військового збору.

 

Висновок, який зробили податківці наступний:

Якщо внаслідок реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя (ломбарду), то різниця, яка повертається платнику податку, включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інші доходи і є об’єктом оподаткування військовим збором.

 

Мотивується такий висновок тим, що статтею 20 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2654-ХІІ «Про заставу» із змінами та доповненнями (далі – Закон) та ст. 589 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями встановлено, що в разі невиконання боржником (позичальником) своїх обов’язків перед ломбардом під час закінчення терміну дії договору позики кредитор, зокрема, ломбард, має право звернути стягнення за невиконаними обов’язками на предмет застави, тобто реалізувати такий предмет застави. Водночас, якщо при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю (ст. 25 Закону).

 

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

 

Так, п. 163.1 ст. 163 ПКУ встановлено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включаються інші доходи.

 

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ (п.п. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

 

Саме цікаве у цій позиції є те, що об’єкт оподаткування військовим збором та податком з доходів фізичної особи у наведеному випадку співпадає. Тобто позиція податківців у цей раз опосередковано підтверджує висновки, яких ми дійшли у попередніх публікаціях на цю тему (Як оподатковується дохід фізичної особи внаслідок реалізації ломбардом заставленого майна за невиконання умов договору?, Судова практика з питань необхідності виконання обов’язків податкового агенту ломбардом внаслідок реалізації заставленого майна фізичної особи за невиконання умов договору) а саме, що в таких випадках підстав для оподаткування податком з доходів фізичної особи внаслідок реалізації ломбардом заставленого майна немає, окрім випадків, коли внаслідок реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя.

 

Сергій Черв'як 

Генеральний директор ТОВ «АФ «ГРАВІС» 

 

Матріал підготовлено для компаніі Дінай та опубліковано: Довідково-правова система «ДІНАЙ» 15.10.2015

Обращаем Ваше внимание на то, что данная публикация не является индивидуальной консультацией и предлагается в информационных целях. Материал подготовлен с использованием законодательства, которое действовало на дату публикации. В конкретных ситуациях рекомендуется получение полной профессиональной консультации.

 

Поделиться: