Оподаткування страховиків: оподаткування операцій страхування із нерезидентами (частина 5)

(частина 5, початок див. у  ч. 1, ч. 2, ч. 3, ч. 4)

 

Оподаткування відносин страховиків із нерезидентами з 01.01.2015 р. також зазнало змін, хоча й не таких докорінних, як порядок оподаткування страховиків в цілому, проте деякі напрямки страхування із нерезидентами відчують суттєві зміни у податковому навантаженні.

 

Як і раніше, доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, які визначені окремо. Цього разу це п. 141.4 ПКУ, а щодо операцій страхування – пп. 141.4.5 ПКУ.

 

Не змінилось також і визначення доходів, які підлягають особливому порядку оподаткування страховиком – це внески та премії на страхування або перестрахування ризиків в Україні (у тому числі страхування ризиків життя) або страхування резидентів від ризиків за межами України (загальні зміни детально було розглянуто у перших трьох частинах даного циклу статей).

 

Відповідно до пп. 141.4.5 ПКУ страховики або інші резиденти, які здійснюють страхові платежі (страхові внески, страхові премії) та страхові виплати (страхові відшкодування) в межах договорів страхування або перестрахування ризиків, у тому числі страхування життя на користь нерезидентів, зобов'язані оподатковувати суми, що перераховуються, за окремими ставками у чотирьох різних випадках:

 

1) за ставкою 0 відсотків – у межах договорів обов'язкових видів страхування, за якими страхові виплати (страхові відшкодування) здійснюються на користь фізичних осіб – нерезидентів, а також за договорами страхування в межах системи міжнародних договорів «Зелена карта», а також за договорами страхування пасажирських перевезень цивільної авіації.

 

Як бачимо, дію цього абзацу розширено також і на договори страхування пасажирських перевезень цивільної авіації, чого раніше не було;

 

2) за ставкою 0 відсотків – під час укладання договорів страхування або перестрахування ризику безпосередньо із страховиками та перестраховиками-нерезидентами, рейтинг фінансової надійності (стійкості) яких відповідає вимогам, встановленим національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (у тому числі через або за посередництвом перестрахових брокерів, які в порядку, визначеному такою національною комісією, підтверджують, що перестрахування здійснено у перестраховика, рейтинг фінансової надійності (стійкості) якого відповідає вимогам, встановленим зазначеною національною комісією).

 

З цього пункту було виключено уточнення «під час укладання договорів перестрахування з обов'язкового страхування цивільної відповідальності оператора ядерної установки за шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядерного інциденту». Тобто з 01.01.2015 р. такі операції оподатковуватимуться за загальною ставкою – 12 відсотків, якщо не будуть дотримані інші умови, визначені цією нормою.

 

Інші абзаци пп. 141.4.5 ПКУ залишились без змін;

 

3) за ставкою 4 відсотка суми, що перераховується, за власний рахунок страховика в момент здійснення перерахування такої суми – в межах договорів страхування ризиків за межами України, за якими страхові виплати (страхові відшкодування) здійснюються на користь нерезидентів, крім ризиків, зазначених в абзаці другому цього пункту;

 

4) за ставкою 12 відсотків – суми таких платежів (виплат) за власний рахунок у момент здійснення перерахування таких виплат в інших випадках, ніж зазначені в інших абзацах підпункту 141.4.5 ПКУ.

 

Інші доходи, отримані нерезидентом, які не стосуються відносин страхування, оподатковуватимуться за ставкою в розмірі 15 відсотків, відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ.

 

Варто звернути увагу на те, що за приписами пп. 141.4.5 ПКУ оподаткуванню підлягають «суми, що перераховуються» та «у момент здійснення перерахування», тобто за відсутності «перерахування» можна відстоювати позицію про, те що наведені правила оподаткування взагалі не підлягають застосуванню. Наприклад, коли розрахунки за операціями страхування із нерезидентами не здійснюються у звітному періоді або здійснюється зарахування зустрічних однорідних вимог, тобто без будь-якого перерахування сум страхових платежів, внесків, страхових премій чи страхової виплати (страхового відшкодування).

 

Водночас, операції зарахування зустрічних однорідних вимог із нерезидентами в більшості випадків викликають особливу цікавість у контролюючих органів, особливо під час перевірок. Незважаючи на відсутність прямих законодавчих заборон щодо здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог за такими операціями, податкові органи та НБУ неодноразово висловлювалися про те, що зарахування зустрічних однорідних вимог з нерезидентами є неприпустимим (див., наприклад, лист НБУ від 24.05.2013 р. № 28-312/1652/6131, постанови НБУ від 03.03.2015 р. № 160, від 03.06.2015 р. № 354 та запитання-відповідь у ресурсі «ЗІР»).

 

Маємо сподівання, що висловлена позиція державних органів обумовлена лише несприятливою ситуацією, що склалася протягом останніх двох років на грошово-кредитному та валютному ринках України, а також на те, що найближчим часом така ситуація зміниться на краще разом із позицією державних органів щодо питання правомірності заліків у розрахунках із нерезидентами.

 

До речі, раніше НБУ не був таким категоричним і дотримувався іншої позиції з цього приводу, наприклад, у листах від 23.06.99 р. № 18-211/1872-5495 та від 26.01.2001 р. № 18-213/326.

 

Враховуючи наведене, особливу увагу слід приділити документальному оформленню та ретельно дотримуватися процедурних правил під час здійснення таких операцій, тому що з великою вірогідністю правомірність здійснення заліку однорідних вимог із нерезидентами після проведення перевірок податковими органами необхідно буде відстоювати у суді, якщо не вдасться у досудовому порядку довести правомірність таких операцій та відсутність порушень саме законодавства, а не роз’яснень чи тлумачень державних органів.

 

Таким чином, у широкому розумінні порядок оподаткування операцій страхування із нерезидентами майже не змінився, проте деякі зміни можуть суттєво вплинути на податкове навантаження страховиків, наприклад, для тих, які співпрацюють із міжнародними ядерними страховими пулами чи укладають договори страхування пасажирських перевезень цивільної авіації.

 

Далі буде...

(інші частини за посиланням -  ч. 1, ч. 2, ч. 3, ч. 4, )

 

Сергій Черв'як

генеральний директор ТОВ «АФ «ГРАВІС»

 

Опубліковано у інформаційно-правовій системі ЛІГА:ЗАКОН 05.06.2015

Обращаем Ваше внимание на то, что данная публикация не является индивидуальной консультацией и предлагается в информационных целях. Материал подготовлен с использованием законодательства, которое действовало на дату публикации. В конкретных ситуациях рекомендуется получение полной профессиональной консультации.

 

Поделиться: